Kontakt
HHpedia

Login:
Hasło:

Zarejestruj się Nowy użytkownik

» Dodaj wydarzenie
» Dodaj zapowiedź
» Dodaj wykonawcę
» Dodaj produkcję
» Dodaj wytwórnię
» Dodaj tekst utworu
» Dodaj definicję
» Dodaj link do serwisu


Wyszukaj:         Wyświetl:

Belka górna

Abażur

Amfetamina

[edytuj]

B-Boy

B-boy jest to mężczyzna (przeważnie w młodym wieku) tańczący breakdance. B-boye są silniej lub mocniej związani z kulturą b-boyingu. B-boying jest formą kulturową bezpośrednio wywodzącą się z hip hopu.

[edytuj]

B-Girl

Jest to kobieta tańcząca breakdance.

[edytuj]

Babilon

Jest dla rastafarian symbolem systemu uciskającego wolnych ludzi. W ideologii rastafariańskiej jest symbolem zepsucia i upadkiem zasad, ucisku i niesprawiedliwości oraz podziałów społecznych na lepszych i gorszych. W Piśmie Świętym Babilon to miasto w którym rządził pieniądz, zamieszkany przez ludzi pragnących pieniędzy i zysku. To miasto zamieszkiwali również ludzie pokolenia Judy, którzy różnili się od innych. Żądza władzy i pieniędzy doprowadziły Babilon do upadku. Babilon dla Rastafarian to zło świata, symbol materializmu i niesprawiedliwości dokonywanej w pogoni za pieniądzem. Niektórzy Rastafarianie uważają Watykan za współczesny Babilon- miejsce wysoko postawionych urzędników, rządzących kościołem i czerpiących z tego materialne zyski.

[edytuj]

Bakać

Palić marihuanę lub Haszysz.

- Ale jestem zbakana.
- Odpal mi też trochę trawy, zabakamy razem.

[edytuj]

Bananowiec

Frajer nie robiący nic a mający wszystko od rodziców / bogate dziecko rozpieszczone przez swoich rodziców / człowiek zarobiony kosztem rodziców, mający hajs i obnoszący się z tym / osoba, która pochodzi z bogatej rodziny i nie musi, nie potrafi bądź nie chce sama o siebie zadbać i ciągnie pieniadze od rodziców.

[edytuj]

Bania

> ogólna wesołość, dobry humor
> głowa, łeb
> stan upojenia alkoholowego

[edytuj]

Bas

Inaczej brzuch. Również określenie dla potężnego, druzgocącego mózg, uderzenia basu w dubstepie. Zanim się pojawi, poprzedza go kilkunastosekundowe wyciszenie lub/i wydłużenie melodii. Pierdolnięcie najczęściej występuje w okresie jednej do dwóch minut od początku utworu.

[edytuj]

Battle Break

Sprzęt muzyczny do robienia beatów, sampli i scratchów.

[edytuj]

Bauns

Imprezowe tańce / Muzyka imprezowa.

używane w Polsce określenie na styl w hip-hopie, w którym nacisk kładzie się na taneczne i żywe brzmienie, a teksty mówią zwykle o hedonizmie, dobrej zabawie, kobietach, seksie, używkach i luksusowych dobrach.

[edytuj]

Beat / Bit

Beat to w muzyce szerokie pojęcie; znawca jazzu Roman Waschko definiował go na przykład jako „uderzenie, rytmiczny punkt ciężkości”. W kontekście hip-hopu oznacza warstwę muzyczną utworu, najczęściej w rytmie 4/4, utworzoną za pomocą samlpowania innych nagrań, ale też maszyn perkusyjnych, syntezatorów czy przez instrumentalistów.

[edytuj]

Beatbox

Beatbox to technika rytmicznego naśladowania dźwięków – np. perkusji, linii basowej, skreczy – za pomocą narządów mowy - ust, języka, gardła czy przepony. Technika przez niektórych określana jako hiphopowy odwrót od maszyn, naśladowanie głosem rytmów i dźwięków paradoksalnie inspirowane przez estetykę maszynistyczną.

Już w początkach swojego istnienia ludzie używali dźwięków do komunikacji, ostrzegania się przed niebezpieczeństwem, także do celów obrzędowych. Wraz z początkiem dźwiękowych form artystycznych – muzyki i śpiewu, dźwiękonaśladownictwo przybierało różne formy. Buddyjscy mnisi śpiewali swoje mantry, żeby osiągnąć wyższy stan umysłu. Szamani plemion Afrykańskich i Indianie za pomocą nucenia leczyli rannych i odpędzali złe duchy. Baptyści za pomocą śpiewu modlą się do Boga. Podobne formy istnieją w praktycznie wszystkich kulturach świata.

Sztuka naśladowania dźwięków istniała od niepamiętnych czasów, począwszy od śpiewów plemiennych, poprzez wczesny soul i funk z lat 70-tych, gdzie artyści okrzykami i przeróżnymi efektami wokalnymi uzupełniali brzmienie utworu. Początek beatboxu w formie zbliżonej do czasów współczesnych datuje się na lata 80-te. Wtedy właśnie, w biednych dzielnicach murzyńskich, gdzie dzieciaki nie miały pieniędzy na sprzęt muzyczny, a kreatywność i ekspresja poprzez muzykę stanowiły jedyną ucieczkę od szarej rzeczywistości, rozpoczęto tworzenie "czegoś" z "niczego". Na ulicach błyskawicznie pojawiały się zespoły a cappella używające w swym repertuarze mocnego, czarnego wokalu wspomaganego muzyką prosto z ust.

[edytuj]

Becel

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, bilon, kapusta, kabza, kwit, sałata, siano, sianko.

[edytuj]

Beef

W kulturze hip hopowej beef jest to konflikt raperów oparty na dissach / walka na rymy.

[edytuj]

Benger

Kawałek który "wpada w ucho", nadaje się do tańca, jest rytmiczny i nie zawsze niesie ze sobą przekaz.

[edytuj]

Bez kitu

Naprawdę, na serio.

[edytuj]

Bez lipy

Nie ściemniam, nie kłamię, zwrot używany przy zdaniach często nieprawdopodobnych.

[edytuj]

Bilon

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, kabza, kwit, sałata, siano, sianko.

[edytuj]

Blachara

Dziewczyna, która się nie szanuje, oddaje się mężczyźnie. W zamian za przejażdżkę dobrej marki autem jest skłonna do bezpłatnej miłości oralnej, a przy bonusowym zakupie odzieży, bądź jednorazowej zapomogi czy innego typu darowizny potrafi oddać się cała w sensie stosunku seksualnego dowolnego typu. Najczęściej jest to dziewczyna młoda, atrakcyjna, mało inteligentna oraz dyskryminowana przez znajomych.

[edytuj]

Blend / Bastard pop

Bastard pop (blend) jest gatunkiem muzycznym składającym się z kombinacji muzyki i wokali z dwóch lub większej ilości rożnych piosenek, zazwyczaj zaliczających się do rożnych gatunków. W najprostszej formie, nowy utwór może zawierać wokale z jednej piosenki nałożone na muzykę z innej. W bardziej złożonej formie jest rozbudowanym mixem muzyki, sampli i wokali dającym nową jakość.

[edytuj]

BM2

Bałagan Mistrzów 2 - Wytwórnia oraz ekipa inspirowana płytą Edizz'a i Hałasa.

[edytuj]

Braggadacio

Tekst hiphopowy, którego głównym motywem jest podkreślanie umiejętności wykonawcy w dziedzinie pisania i wykonywania utworów.

[edytuj]

Brat

Jest to kumpel. Przyjaciel którego znamy już trochę czasu.

[edytuj]

Breakdance

Rodzaj tańca rozpowszechnionego głównie wśród osób młodych, ze względu na konieczność posiadania dobrych predyspozycji fizycznych oraz kondycji. Osoby tańczące breakdance nazywamy b-boyami- mężczyźni b-girl -kobiety

Taniec ten zapoczątkował James Brown w 1969 roku, wykonując jego pierwsze elementy (backspin, footwork). Ruch breakdance powstał w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku, gdzie młodzież "bez perspektyw" zaczęła walczyć ze sobą zamiast na pięści i kule, na lepszy "uprock", czyli podstawowy krok w breaku. Taniec wkrótce trafił do Europy.

Największą imprezą breakdance'ową jest coroczne Battle Of The Year (BOTY) w Niemczech, które przez ostatnie kilka lat odbywa się w Brunszwiku.

[edytuj]

Bryka

Samochód.

[edytuj]

CH.W.D.P.

Chowaj wódkę do plecaka / chwała wam dobrzy policjanci / chwała w duszy polaka / chwała wszystkim dobrym policjantom / chuj w dupe pedałom / chwała wszystkim dobrym polakom / chuj w dupe policji.

[edytuj]

Chała

Coś beznadziejnego, tandetnego, kiepskiej jakości, słabego, "niewypał".

[edytuj]

Chata

Dom, mieszkanie.

[edytuj]

Chillout

Jest to stan po spaleniu marihuany w którym konsument odczuwa głęboki relaks, komfort oraz wielką wygodę.

[edytuj]

Chwat

Jest to kumpel. Przyjaciel którego znamy już trochę czasu.

[edytuj]

Cloud Rap

Styl muzyki rapowej bazujący na hipnotycznych, głębokich, pobudzających wyobraźnię bitach oraz tekstach, w których raperzy często sięgają po surrealistyczne opowieści. Nie brakuje głosów, że to najbardziej psychodeliczna odmiana
hip-hopu. Najbardziej popularni producenci tworzący cloud rap to Clams Casino i Spaceghostpurrp.

[edytuj]

Coprobo

Człowiek z "pustą głową", nie znający się na niczym i posiadający słabą koncentrację. Taki ktoś zwykle zachowuje się jak maszyna. Słowa tego użył po raz pierwszy Eldo. Jest to przekształcenie wyrazu "robocop", czyli nazwy filmowego bohatera. Słowo to może także odnosić się do ludzi, którzy hejtują rapera często nie posiadając o nim większej wiedzy.

[edytuj]

Crackhead

Jest to człowiek który bierze kokainę.

[edytuj]

Cramping

Poniekąd powiązany jest z hip-hopem, odradza się w hip hopowej prezentacji jako walka dwóch zespołów, z których widzowie wybiorą najlepszy. Najczęściej tańczony jest do ciężkiego rapu, hip hopu czy r&b. W większości elementy crampingu są wzięte z tańca Thomasa Johnsona, który zapoczątkował ten styl. Największym osiągnięciem Johnson’a było połączenie w jednym tańcu technik i ruchów z różnych kierunków tworząc jaskrawy i pozostający w pamięci efekt, przez to również cramping ma unikalny image i inicjuje nowy styl. Cramping wydaje się czasem mroczny i agresywny, tancerze mogą wyrazić gniew oraz wyrzucić stłoczone emocje za pomocą gwałtownych i dramatycznych ruchów. Może być on również bardziej cichy, pozytywny i nieco ironiczny (tzw. Goofy style). Przez moc emocjonalnej oryginalności cramping jest ściśle połączony technicznie oraz oparty jest na perfekcyjnym wykonaniu odizolowanych ruchów, wyrzutów oraz nachyleń postawy.

[edytuj]

Crew

Często zapisywane w spolszczonej wersji "kru" we wszystkich czterech elementach HipHopu oznacza dokładnie to samo - grupę osób połączonych wspólną pasją. Największe crew w Polsce to PDG Kartel, PFK Company, DIIL Gang, w którym rap łączy się z graffiti i didżeingiem.

[edytuj]

Crunk

Crunk jest specyficzną odmianą rapu wywodzącą się z południowej części Stanów Zjednoczonych, głównie z Atlanty i Memphis. Crunk jest klasyfikowany jako podgrupa południowego rapu dirty south, który wyrósł z Miami Bass i w mniejszym stopniu z nowoorleańskiego bounce'u.

Rozróżniany jest przez krzyk ze strony wykonawców. W tle można usłyszeć mocne brzmienia, piski, rozdzieranie gardeł. Często utwory Crunkowe dotyczą luźnego stylu życia, pełnego przepychu.

Lil Jon & The East Side Boyz często przypisują sobie tytuł Królów Crunku, podczas gdy Lil Scrappy jest określany jako Książę Crunku. Rasheeda jest znana jako Królowa Crunku. Podczas gdy ci artyści reprezentowali ten gatunek, Lil Jon nazywał swoje albumy "Kings Of Crunk" i "Crunk Juice". Najbardziej znani polscy wykonawcy Crunku to: PTP, Macca Squad i DeWuA Mafia.

[edytuj]

Czuta

Znana także jako czutka lub zagrycha, oznacza coś jak guma cz jabłko żeby nie jebało z mordy szlugami.

[edytuj]

Dancehall

Gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat 70. z muzyki reggae. Dancehall jest od niej o wiele szybszy i żywszy, a DJ'e rapują do cyfrowych podkładów zwanych riddimami. Taniec do tej muzyki to grinding.

Największe gwiazdy tej muzyki to: Yellowman, Nicodemus, Peter Metro, Cutty Ranks, SupaaCat, MadCobra, Sister Carol, Sister Nancy, Lady Saw, Shabba Ranks, Sizzla Kalonji, Vybz Kartel, Shaggy, Anthony B, Sean Paul, Bounty Killer, Buju Banton, Beenie Man czy Elephant Man. W ostatnich latach dancehall zyskał popularność także w Polsce, do najlepszych "nawijaczy" śpiewających do riddimów granych z siedmiocalowych płyt winylowych należą: Pablopavo, Reggaenerator (obaj Zjednoczenie Sound System, Vavamuffin), Bob One, DaBass (obaj Rub Pulse Sound System), DeeR (Tisztelet Sound System), Mr. Frenchman i Marika (Bass Medium Trinity), Jamal, Cinq G.

Wraz z rozwojem dancehallu i rosnącym zainteresowaniem reggae, w Polsce zaczęły powstawać także dystrybucje płyt winylowych, zaopatrujące dj'ów w nowe riddimy.

[edytuj]

Demo / Demówka

Kilka utworów zebranych w całość z myślą o zaprezentowaniu ich potencjalnemu wydawcy.

[edytuj]

Diss

Czasownik "to diss" ma następujące znaczenia: obrażać, olewać, zignorować coś lub kogoś, zwisać. Często również określenie to łączone jest z "disrespect", czyli okazaniem braku szacunku w stosunku do drugiej osoby.
W hip hopie dissem jest obraźliwy atak słowny kierowany w konkretną postać/artystę. Z dissem najczęściej można się spotkać podczas potyczek freestyle'owych. Dobry diss polega na wytknięciu negatywnych cech przeciwnika, naśladowaniu jego stylu lub na przekształacaniu jego zdań aby obnarzyć ich głupotę i bezmyślność. Dissem może być zarówno nagrany kawałek, jak i pojedyńczy punch.

[edytuj]

DJ

Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba grająca na imprezach, miksująca oraz dobierająca muzykę w celu rozbawienia publiczności. Często dodaje ona różne efekty dźwiękowe czyli: pętle(Loop), pojedyncze dźwięki(sampel) oraz skreczuje. Wraz z rozwojem technologii ilość dodatkowych narzędzi wzrasta.

Niektórzy DJ Klubowi, a zarazem producenci podczas swoich występów prezentują swoje utwory wraz z udziałem wokalistów, ewentualnie grają swoją muzykę na żywo przy użyciu instrumentów użytych podczas tworzenia utworów. Taki styl pracy nazywa się Live Act. Nowocześni DJ często poszukują różnych innowacji, granie muzyki nie opiera się tylko na komputerach i syntezatorach oraz odtwarzaczach, a często dochodzi do używania żywych instrumentów, a także całych orkiestr symfonicznych.

Podczas pracy również często jest wspomagany przez MC który utrzymuje kontakt z publicznością przez mikrofon. Zależnie od granej muzyki MC bądź Raper, komentuje odtwarzane przez DJ w danym momencie utwory, bądź rapuje.

Pojęcie Disc Jockey zostało po raz pierwszy użyte 1935 roku przez Waltera Winchella gdy opisywał Martina Blocka, pierwszego radiowca który w oczach społeczeństwa uzyskał status gwiazdy.

W dzisiejszych czasach pojęcie DJ, jest często mylone z prezenterem dyskotekowym oraz prezenterem radiowym, które z pracą DJ, mają tylko wspólne dobieranie utworów.

[edytuj]

Dudanista

Jest to osoba chamsko odnosząca się do ludzi lubiąca przechwalać się sobą Taka osoba ma podwyższone ego i nie akceptuje tego że ktoś może być od niej lepszy.Często dla takiej osoby liczy się w 99 % tylko kasa którą zazwyczaj jest dawana od rodziców.

[edytuj]

Dymać

Pracować ciężko i długo za marne pieniądze.

[edytuj]

Dyskografia

(fr. discographie) (inaczej: zbiór wszystkich płyt danego autora) – literatura dział piśmiennictwa obejmujący zapisy muzyki, utworów muzycznych, np. antologie płytowe wykonawców.

[edytuj]

Dziara

tatuaż
(Mój chłopak zrobił sobie dziarę na klacie. Wygląda super!)

[edytuj]

Dzida

Lufka szklana z marihuaną lub bez, służąca również do palenia papierosów bez filtra / pusta laska / ładna wysoka dziewczyna.

[edytuj]

Dziwka

Kobieta puszczalska, często prostytutka, używa się też jako określenia złej kobiety.

[edytuj]

Elo

Typowe przywitania hip-hopowców.

[edytuj]

Ema

Typowe przywitanie hip-hopowców.

[edytuj]

Emano

Typowe przywitanie hip-hopowców.

[edytuj]

EP

(skrót od Extended Play) nazywany także mini albumem jest to wydawnictwo które jest podobne do maxi singla ale ma więcej tracków.Jest tak że podobne do zwyklego albumu jednak ma mniej tracków.Przykładem ilości tracków w EP to np.8 kawałków i dwa remixy jednak że ilość zalerzy od artysty.Nie może być dużo kawałków (np.16) nie może być mało kawałków (np.4).

[edytuj]

Eunuch

Wykastrowany mężczyzna, strażnik łoża.

[edytuj]

F do A do B do U do Ł do A

Fabuła ,czyli Białostocki zespół.

[edytuj]

Fiskanie

Dokładne przeszukiwanie przez policję lub ochronę.

[edytuj]

Flota

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, bilon, kwit, kabza, sałata, siano, sianko.

[edytuj]

Flow

Sposób w jaki raper artykułuje wersy w utworze, by połączyć je w spójną całość i uczynić z wokalu nie tylko nośnik treści, lecz także idealnie wpasowany w podkład instrument. Flow, bawiąc się akcentem, modulacją, tempem, trzymając się swojego, nie zawsze identycznego z bitem rytmu, zapewnia słowom melodię i płynność. Podlega ewolucji - wraz z Rakimem przyszły rymy wewnątrz wersów, Kool G Rap i Kool Keith wyszli poza rygor werbla, Bone Thugs-n-Harmony postawili na szybkość i śpiewność.

[edytuj]

Follow-Up

Nawiązanie do cudzego bądź własnego wersu czy utworu przez bezpośrednie przytoczenie lub sparafrazowanie go w tekście. Kolejny obok cutów sposób na pielęgnowanie hiphopowej historii, upamiętnienie dobrych linijek i cementowanie sceny. Tede rapował „nie ma rapu bez follow-up-ów”, i są ich rzeczywiście setki. Na przykład Kasta Skład refrenem utworu „123” nawiązywał do „Stop the Violence” BDP, wcześniej wykorzystanym jeszcze przez duet Black Star w numerze „RE:DEFinition”. Kiedy Gedz rymował u Kajmana w utworze „Jeszcze raz” wersy „Gdybym cofnął czas, pewnie nic bym nie zmienił / 22 lata chodzę po tej ziemi” odnosił się do kawałka „Mercedens Benz” donGURALesko, gdzie ten nawinął „Gdybym mógł cofnąć czas pewnie nic bym nie zmienił / 26 lat chodzę sam po tej ziemi”.

[edytuj]

Freestyle

Freestylem określa się rapowanie - bez wcześniejszego przygotowania.

[edytuj]

FrK

Frysztak woj. podkarpackie pow. strzyżowski.

[edytuj]

Fruzia / Fruźka

Dziewczyna, fajna dziewczyna, kobieta, laska...

[edytuj]

Fura

samochód

[edytuj]

Fyrtel

w gwarze poznańskiej: część miasta

[edytuj]

Gimbus

Potocznie Gimnazjalista.

[edytuj]

Gouda

W slangu gouda oznacza wódkę.

[edytuj]

Graffiti

Napisy lub symbole zamieszczane na ścianach i murach, zazwyczaj w sposób nielegalny.

Dzieli się na malowanie "z ręki", a więc za pomocą samych farb oraz na malowanie z szablonów polegające na przykładaniu do ściany wcześniej wykonanych szablonów i pokrywaniu wolnych obszarów farbą.

Graffiti uliczne wykonywane jest też czasem za pomocą innych technik – np. pędzla i wodnej farby akrylowej, naśladuje się tutaj jednak zawsze efekty uzyskiwane za pomocą klasycznej metody z farbami w sprayu.

Do malowania graffiti najczęściej używa się sprayu (farba w aerozolu w puszkach) do tagów -- markerów.

[edytuj]

Grillz

Złote, srebrne lub platynowe nakładki na zęby, często z diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi. Obecnie fragment mody związanej z kulturą hip-hop. Zostały rozpowszechnione przez amerykańskich raperów już w latach 80. Zazwyczaj zdejmowalne, lecz czasami są na stałe przytwierdzone do zębów. Mogą kosztować od 50 do kilku tysięcy dolarów, w zależności od użytych materiałów i ilości pokrytych zębów.

[edytuj]

H.W.D.P.

Hugo wraca do polsatu / hej wujek daj piątaka / honor w duszy Polaka / huj w dupe policji.

[edytuj]

Hajs

Jest to kasa, pieniądze, mamona, becel, flota, kapusta, bilon, kabza, kwit, sałata, siano, sianko.

[edytuj]

Hejter

Zazdrosny koleś który nie potrafi cieszyć się sukcesem kogoś innego, dlatego próbuje wytknąć w nim wszystkie możliwe wady.

[edytuj]

HIS

Honor I Szacunek.

[edytuj]

Hypeman

Osoba, której zadaniem jest wspieranie na mikrofonie koncertującego artysty podczas występu. Hypeman (hype-wrzask, krzyk; man-człowiek) zagrzewa publike do wydawania okrzyków, wykonuje z rymującą gwiazdą refreny, dokrzykuje ostatnie sylaby zwrotek i trzyma kontakt z fanami. Swoich 'zagrzewaczy' mają nie tylko raperzy, ale i DJe. W tym przypadku hypemani urozmaicają występ grającego za gramofonami np. wolnymi stylami, głośnymi okrzykami oraz rapowaniem zwrotek swoich lub innych artystów.

[edytuj]

Jarać Frazę

Rozumieć, Kumać, Wiedzieć o co chodzi, wiedzieć o co kaman, czaić, ogarniać frazę; Wersja fun : Ogarniać Phytonga.

[edytuj]

JLB

Jedność Lojalność Braterstwo.

[edytuj]

Joint

Skręt z marihuany. Owinięty w bibułkę z dodatkiem tytoniu.

[edytuj]

Joł

Fonetyczny zapis angielskiego "yo" używanego głównie przez murzynów, hip-hopowców i raperów. W slangu hh oznacza cześć.

[edytuj]

Jorgać

rozumieć, pojmować

[edytuj]

JP

Jestem Porządny czyli dewiza ludzi z ulicy aby się nie rozpierdalać na psach i pomagać ziomkom w potrzebie - to oczywiście taka oficjalna wersja, aby móc spokojnie wystawiać na rynek produkty z JP i zarabiać gruby hajs na naiwnych dzieciakach. Każdy normalny wie że to chodzi o to, aby dać alternatywę do (C)HWDP, które zyskało dużą popularność w światku Hip Hopowym i mieć nań prawa autorskie. Tak powstało JP, ale myślę że każdy szanujący stare Hip Hopowe obyczaje nie zamieni bluzy z HWDP na JP. Takie moje zdanie / jebać pogotowie / jestem polakiem / Jezus panem / jebać policję.

[edytuj]

Kabza

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kwit, sałata, siano, sianko.

[edytuj]

Kiermana

kieszeń
(Gdzie moja koma? Jeszcze przed chwilą miałem ją w kiermanie)

[edytuj]

Kirać

Wąchać, najczęściej klej.

[edytuj]

Kirzyć

Spożywać alkohol.

[edytuj]

Kitrać

Chować, schować.

[edytuj]

Kmina / Kminić

Inaczej rozumieć. Myśleć, rozmyślać nad czymś.

[edytuj]

Komercja

Sprzedanie się", czyli robienie wszystkiego tylko dla kasy.

[edytuj]

Konfident / Konfi / Konfitura

Człowiek który "sprzedaje" ludzi policji, kapuś.

[edytuj]

KRK

Kraków.

[edytuj]

Kurwiarz

Mężczyzna chodzący na prostytuki, bądź miłośnik blachar. Najczęściej żonaty, posiadajacy dzieci. Zdrajca, człowiek dwulicowy, narażony na choroby weneryczne.

[edytuj]

Kwit

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kabza, sałata, siano, sianko.

[edytuj]

Lama

Inaczej lamer - osoba, która udaje fachowca od komputerów a kompletnie na nich nie zna (może to też dotyczyć 'pseudofachowości' w każdej innej dziedziny życia) / Osoba, której coś się nie uda, np. w grze , (cs 1.6) albo po prostu osoba spięta, nie na luzie / Lama - zwierze górskie, nadużywane słowo na forach i czatach mające określić odbiorce jako przygłupa.

[edytuj]

Lampucera

Pudernica, postarzała laseczka, która myśli, że jeszcze się podoba facetom, w celu zatuszowania swojego wieku, używa bardzo ostrego makijażu.

[edytuj]

Lamus

Osoba wyglądająca jak ciota wszystkiego się bojąca i kłamiąca. Inaczej można powiedzieć "Leszcz".

[edytuj]

Laska

Określenie seksu oralnego - dziewczyna pieści chłopaka / ładna i pociągająca dziewczyna / ocena niedostateczna (jedynka) w szkole.

[edytuj]

LBN / 081

Lublin.

[edytuj]

Lebiotka

Ładna, inteligentna dziewczyna, mająca zanik wartości społecznych; poddana procesie demoralizacji;
Jarająca trawkę, spożywająca narkotyki, puszczająca się.

[edytuj]

Leszcz

W języku hip-hopowym słaby raper.

[edytuj]

Live

Typ produkcji w której artysta lub zespól nagrywa relacje podczas ważnego dla niego koncertu relacja jest potem nagrywana na płyty i sprzedawana jednakże dźwięk nie jest za bardzo wyraźny.

[edytuj]

Luz

Inaczej spoko, nie ma sprawy. Czasem używane nieco sarkastycznie, wymawiane przeciągle luuuz. Czasami dodawane są gratisy, np. luz-blues. Nie mają one ze sobą żadnego powiązania, jedynie się rymują.

[edytuj]

LWC

Lód, Wódka, Cytryna.

[edytuj]

Łak

(ze slangu ang. Wack) słaby raper.

[edytuj]

ŁDZ

Łódź.

[edytuj]

Łępa

Nieudacznik, pozer.

[edytuj]

Mainstream

Muzyka mainstreamowa to przede wszystkim muzyka popularna i inne gatunki muzyczne, które są znane, promowane i wydawane przez największe wytwórnie płytowe.

[edytuj]

Majk / Mike / MIC

Potocznie mikrofon.

[edytuj]

Man

W muzyce reggae /nie rege;// i ragga... Zwrot zazwyczaj do człowieka bez uzasadnienia płci.

[edytuj]

Maniurka / Maniura

Kobieta ładna z wyglądu, atrakcyjna. Spotykająca się tylko z ludźmi bogatymi, leci na hajs. Szanuje pieniądze, odcina się od niższych klas społecznych.

[edytuj]

MC

MC to skrót od Master of Ceremony (z ang. mistrz ceremonii) - w muzyce hip-hop i pokrewnych jest to raper zabawiający publiczność freestylem, często na zaproponowane przez nią tematy.

Pierwsi MC pojawili się w USA na początku lat 70. XX wieku, jednocześnie z pojawieniem się hip-hopu. MC kształtują swoje umiejętności poprzez ciągłe pisanie rymów, czytanie słowników oraz praktykę.
Dosł. raper .

[edytuj]

MHHK

Skrót od nazwy Miejska Hip-Hop Kultura. Idea, która narodziła się w 2009r. Założona wspólnie przez Dawida S, oraz Krystiana R. Formacja ta ma na celu promocję, oraz pomoc osobom powiązanym z kulturą hip-hop w całym kraju.

[edytuj]

Mixtape

Mixtape (mixtejp) - taśma nagrana przez DJa, najczęściej za pomocą dwóch gramofonów i mixera. W obecnych czasach mixtejpy pojawiają się nie tylko na kasetach magnetofonowych, lecz również na płytach CD.

Moda na mixtejpy rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, kiedy DJe miksowali utwory w wersji a capella z podkładami instrumentalnymi innych piosenek, tworząc tzw. blendy. W latach 90. w tworzenie mixtejpów angażowali się też raperzy, rymując własne, niepublikowane nigdzie indziej zwrotki. Na mixtejpach rozgrywały się najważniejsze bitwy raperów - Nas vs Jay-Z, czy Eminem vs Ja Rule.

Z powodu praw autorskich, większość mixtejpów to tzw. nielegale - materiały nigdy nie wydane oficjalnie. W Polsce mixtejpy od 1997 roku tworzyli m.in. Mario (Warszawski Deszcz), DJ Krime, DJ Twister, DJ Decks, DJ Spox, DJ Dobry Chłopak, DJ Blind, DJ Deszczu Strugi i DJ Buhh.

[edytuj]

MPR

Muzyka, Pasja, Rap.

[edytuj]

NDL

Nie Dla Lamusów.

[edytuj]

NDP

Nienawiść Do Policji.

[edytuj]

Newschool

Rap tworzony na nowoczesnych bitach, które zrywają z klasyczną konwencją i zwykle nie opierają się na samplach lecz na wszelkich wtyczkach VST. Jest to więc przeciwieństwo oldschoolu. Słowo newschool dotyczy tylko i wyłącznie podkładów, więc tematyka rapu jest praktycznie dowolna.

[edytuj]

Nielegal

Nielegale to wydawnictwa wydane własnym sumptem. Paradoksalnie do nazwy, wcale nie są one nielegalne, po prostu nie są objęte prawami autorskimi.

[edytuj]

Niunia

Jest to ładna dziewczyna, kobieta, laska, seksi panienka.

[edytuj]

Noob

Noob jest to osoba, która nie potrafi czegoś zrobić. Ma ona trudności w podążaniu za prostymi instrukcjami. Noob jest osobą która jest przeciwieństwem pro. Nooba można wytrenować w czymś, ale pozostanie ona tylko wytrenowanym noobem, nie będzie pro jak prawdziwi ownerzy(znani też jako pwnerzy).
W odniesieniu do komputerów, jest to osoba która nie potrafi grac w gry komputerowe, mimo ze gra w nie od jakiegoś czasu, nie umie programować, używa gotowych rozwiązań albo skryptów, odnosi same porażki, nie potrafi niczego samodzielnie zrobić bez wcześniejszego przygotowania.
Newb (z ang. newbe = nowy) dla kontrastu określa osobę która jest rzeczywiście nowa i nic jeszcze nie umie w danej dziedzinie.

[edytuj]

Nuta

W języku Hip Hopowym oznacza kawałek,piosenkę,numer itd.

[edytuj]

OCB

o co biega? (o co chodzi?)

[edytuj]

P do N z kreską

Poznań.

[edytuj]

Panta Rhei

Wszystko Płynie.

[edytuj]

Parkour

Sport polegający na przemieszczaniu się przez wyznaczoną trasę z przeszkodami np. skoki nad budynkami.

[edytuj]

Passe

coś jest już niemodne, przestarzałe, nie na czasie

- Wąski pasek materiału, więcej odkrywający niż zasłaniający, jest „passe”!

[edytuj]

PDG

Prawdziwość Dla Gry.

[edytuj]

PDW

Pozdrowienia Do Więzienia.

[edytuj]

Pener

Człowiek wywodzący się z nizin społecznych który nie odcina swoich korzeni. Wbrew pozorom nie musi pić i ćpać. Są to ludzie bezdomni jak i bogaci. Pener jest zawsze dumny z tego, że pochodzi z ulicy i nigdy się jej nie wyrzeka.

[edytuj]

Pimpek

Mały starszy człowiek, często lekko przy kości. Tacy ludzie śa najczęściej niemili atowarzyscy.

[edytuj]

Początkujący producent muzyczny

Człowiek uczący się tworzyć instrumentale.

[edytuj]

Populizm

Wyrażanie w utworach popularnych aktualnie poglądów, nagrywanie kawałków tak aby publika była zadowolona tzw. granie pod publikę.

[edytuj]

PSM

Pamiętaj Słowa Matki.

[edytuj]

Psycho Rap

Podgatunek hip-hopu, powstały w latach 90, na śląsku (Polska) zainicjowany przez Polskich raperów z zespołu Kaliber 44 (Magik,Joka,DaB)
Charakterystyczna dla tego gatunku jest gwałtowna gra głosem oraz wyróżniający się bit w klimatach psychodeliki lub łagodniej.
Tematyką utworów tego odłamu są :
Ludzkie problemy, lęki, fobie, śmierć, narkotyki, marihuana.
Ten gatunek jest bardzo rzadko spotykany w kulturze hip-hopowej. Powiązany z Death Rap.

[edytuj]

Punchline

(ang. punchline - uderzająca linijka (wers), czyt. panczlajn) oznacza puentę jakiegoś utworu, najczęściej w ostatnim wersie. Jeśli chodzi o rymowanie to same "punche" są to celne rymy skierowane pod czyimś adresem.

[edytuj]

Querk

pot. twarożek, dotyczy to brzydko pachnacego, białego osadu z brudu gromadzącego się pod napletkiem przez brak higieny. Często o człowieku nieczystym i brzydko pachnącym mówi się - TY QUERKU!

[edytuj]

Ragga

Styl muzyczny powstały z połączenia indyjskiego stylu raga i elementów jamajskich gatunków reggae i roots, bliski dancehallowi. Inaczej zwany raggamuffin. Zapoczątkowany został przez jamajczyków pochodzących z niskiej warstwy społecznej. Przedstawicielami tego gatunku są : Capleton, Buju Banton, Elephant man, Vybz Kartel, Bounty killer (ludzie którzy stworzyli raggamuffin i dancehall). Reprezantami tych stylów w Polsce są m.in. Vavamuffin, Le IllJah, Dreadsquad, Kadubra, Jamal, Bass Medium Trinitty, Bas Tajpan, Natural Dread Killaz, Banda Tre oraz częściowo Power Of Trinity oraz Habakuk. Utwory ragga posiadają mocny przekaz, często atakują politykę, rząd, brak tolerancji oraz wydarzenia godne potępienia. Wokal jest tutaj agresywniejszy, szybszy i wyraźniejszy, rytm jest utrzymany także w szybszym tempie. Ważną cechą tego stylu są właśnie wyżej wspomniane rymowane teksty.

[edytuj]

Rap

Rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.Za jego głównego promatora/pomysłodawce uważa się DJ Kool Herc'a.

[edytuj]

Rastafari

Ruch Rastafari (albo rastafarianizm) to ruch społeczno-religijny określany jako ruch „duchowej świadomości” („spiritual consciousness”). Rastafarianie z wielu tzw. „domów” wierzą, że Jah (Bóg) jest duchem, który objawił się m.in. w cesarzu Ras Tafari Makkonenie znanym jako Haile Selassie I, czym motywują cześć dla niego jako Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego i Króla Królów Etiopii. Część z nich na podstawie Apokalipsy 5:5 wierzy, że cesarz Haile Selassie I był biblijnym mesjaszem i rozpoczął ostateczne zaprowadzania Królestwa Bożego na Ziemi. Rastafarianie wierzą też, że dzięki cesarzowi na świecie zapanuje pokój i że zaprowadzi on ich do Ziemi Obiecanej - Etiopii, co ma przynieść wybawienie z niewoli, jaką wciąż ich zdaniem jest dla wielu rasizm. Wszyscy rastafarianie przypisują duże znaczenie przesłaniu cesarza, który głosił, że pokój na świecie zapanuje gdy kolor ludzkiej skóry będzie miał nie większe znaczenie niż kolor oczu.

Rastafarianizm zapoczątkowany został w latach trzydziestych na Jamajce w środowiskach ruchu walki o równouprawnienie rasowe. Wyrasta też z interpretacji biblijnego proroctwa, aspiracji społeczno-kulturalnych osób czarnoskórych i kazań Marcusa Garveya. Rozpowszechniał się wraz z emigracją mieszkańców Jamajki, a także dzięki muzyce (reggae, dub, ragga i dancehall). Nazwa ruchu pochodzi od imienia chrzestnego cesarza Ras Tafari, co w języku amharskim znaczy książę nieustraszony.

[edytuj]

Regresja

Często mylona, z Proagresją; Jest alternatywne odczuwanie agresji polegające na czerpania energi oraz umiejętność "radowania się" z czyjejś nienawiści; jedna z psychotechnik niszczących przeciwnika w sferach psychicznych; możność wykorzystywania czyjejś nienawiści;Dobrze rozwinięta w wysokkich kulturach psychicznych. Często wykorzystywana w beef-ach.

[edytuj]

Retard

Z (ang. Retarded opóźniony w rozwoju)
Spolszczone na Retard używane jako zamiennik słów typu:debil, kretyn, jełop, idiota / Z angielskiego (retard - opóźniać, retarded - opóźniony, niedorozwinięty) - osoba niedorozwinięta, opóźniona w rozwoju. Najczęściej do czynienia z takimi masz na SoloQ w twoim teamie.

[edytuj]

Rozkminiać

Zastanawiać się nad czymś.

[edytuj]

RPK

Razem Ponad Kilo.

[edytuj]

Rynsztok

To podobne określenie jak "syf". Rynsztok to środowisko w którym znajdują się takie osoby jak: "Menele", "Prostytutki" i wandale tego typu.

[edytuj]

RZK

Rap Z Krynicy.

[edytuj]

RZM

Rap Z Marginesu.

[edytuj]

Sałata

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kabza, kwit, siano, sianko.

[edytuj]

Sampling

Użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Po raz pierwszy taką technikę zastosowali w latach 40. XX wieku awangardowi twórcy muzyki konkretnej (Pierre Schaeffer). Na szeroką skalę technikę samplowania zaczęli w latach siedemdziesiątych stosować jamajscy didżeje, tworzący reggae i dub. Pierwszym nagraniem dokonanym przy użyciu samplowania, które odniosło sukces i wyznaczyło kierunek rozwoju muzyki hiphopowej, było Rappers Delight zespołu The Sugarhill Gang z końca lat 70. (samplowano w nim utwór zespołu Chic – "Good Times"). Obecnie w Polsce jedne z najlepszych sampli wykorzystuje Adam Ostrowski, znany również jako O.S.T.R.

[edytuj]

Scratch

Scratch (czyt. skrecz) - dźwięk powstający poprzez "drapanie" płyty winylowej igłą znajdującą się w gramofonie konsoli DJ'a. Wykorzystywany w nagraniach muzyki z gatunku hip hop oraz techno.

Sam scratch został wynaleziony przez Grand Wizard Theodore'a, jak się mówi - zupełnie przed przypadek. Otóż pewnego razu gdy mały Wizard głośno słuchał muzyki w swoim pokoju, matka zwróciła mu uwagę, aby ściszył. Zatrzymał grającą płytę ręką aby z nią porozmawiać, i tak powstał podstawowy scratch - tzw. Baby scratch. Baby scratch stanowi podstawę każdego innego scratchu. Można tu wymienić niektóre ich podstawowe rodzaje:

- Forward scratch - polega na wyciszaniu tzw. crossfaderem na mixerze dzwięku, który powstaje podczas ruchu ręki znajdującej się na płycie - w tył, pozostawiając tylko "dźwięk w przód". Stąd nazwa. Analogicznie istnieje backward scratch.

- Chirp Scratch - wynaleziony przez DJ Jazzy Jeffa trick, polega na wyciszaniu momentów, gdy ręka na płycie zmienia kierunek biegu z na "do przodu" - na "w tył" i na odwrót. Do podstawowej odmiany chirpa używa się próbek dźwięku zaczynających się nagle, co sprawia, że wystarczy "ciąć" tylko w jedną stronę.

- Flare Scratch - jest to sztuczka podobna do chirp scratch'a, lecz aby ją wykonać należy dźwięk "w przód" "pociąć" na 2 fragmenty, ruch do tyłu pozostawiając bez zmian. Opisana wyżej "flara" jest podstawową odmianą - jest to tzw. 1 click flare. We flarach cięć "do tyłu" jest zawsze o jedno mniej niż "do przodu". Czyli 2 click flare - dźwięk w przód dzieli na 2 dźwięki, w tył - na 2... I tak dalej - wszystko zależy od umiejętności turntablisty

- Orbit Scratch - wbrew temu co sądzi wielu, nie jest to konkretny scratch, lecz odmiana, polegająca na zrobieniu tych samych ewolucji z dźwiękiem podczas ruchu "w przód" jak i "w tył". Czyli - przykładowo 1 click flare orbit - będzie cięcie każdego ruchu na 2 części, itd.

- Tweedle Scratch - polega on na szybkim "pukaniu" palcami wskazującym i środkowym w crossfader, jednocześnie używając kciuka jako "amortyzatora". Mówiąc prościej - każde puknięcie palca włącza (bądź wyłącza - zależy na jakim ustawieniu crossfadera się gra) dźwięk. Jest on automatycznie wyciszany poprzez kciuk, który "odbija".

- Crab Scratch - Został wynaleziony przez DJ'a Q-berta i Mixmaster Mike'a. Jest to rozszerzenie tweedle scratch'a. Polega na zrobieniu tego samego, lecz zamiast szybkiego "pukania" dwoma palcami, należy "przejechać" wszystkimi czterema, po crossfaderze który jest amortyzowany przez kciuk. W ten sposób można uzyskać bardzo szybkie "cięcie" niemożliwe do uzyskania siłą nadgarstka.

Współczesny turntablism osiąga coraz bardziej rozbudowane formy. "Scratchowe" sztuczki powstają dzięki połączeniu umiejętności DJ'a do wykonania rozmaitych ewolucji na gramofonach z jego szybkością, wyobraźnią i pomysłem.

[edytuj]

SDP

Szacunek Dla Prawdziwych.

[edytuj]

Sexy

Ktoś przystojny, ładny.

[edytuj]

Shit

Gówno.

[edytuj]

Siano

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kabza, kwit, sałata, sianko.

[edytuj]

Siema

Typowe przywitanie hip-hopowców.

[edytuj]

Siupa

Tak w jezyku hip hopowym, jak i na ulicy okresla sie Amfetamine.

[edytuj]

Skit

Utwór muzyczny, często znajdujący się na płytach gatunku hip-hop. Jest on krótkim, liczącym od kilku do kilkudziesięciu sekund utworem, w którym wstawione są różne dźwięki, dialogi i innego rodzaju niż w zwykłych piosenkach nagrania. Czasami skity są po prostu krótkimi piosenkami. Najczęściej mają one na celu krótkie przerywanie płyty lub dodanie większej ilości utworów, by zachęcić słuchacza do kupna albumu. Czasami mają na celu przekazanie pewnych wartości, jednak zazwyczaj mają za zadanie rozbawić słuchacza.

[edytuj]

Skun

Jest to kwiat konopi indyjskiej w stu procentach dojrzały.

[edytuj]

Skurwysyn

Słowo to ma wiele znaczeń:
1.Dosłowne
syn kurwy
2.Metaforyczne
a) człowiek będący nieakceptowany z rozlicznych przyczyn przez nas samych bądź szersze grono
b) porównanie powszechnie stosowane w naszej kulturze mające na celu określenie sytuacji w jakiej znaleźliśmy się my lub inna osoba jako wybitnie niesprzyjająca.
Osoba która działa na niekorzyść innej osoby, bez żadnego celu lub interesu.

[edytuj]

Slang

Swoista odmiana potocznego języka ogólnonarodowego oparta na odrębności środowiskowej. Odróżnia się tym od dialektu i gwary, wyodrębnionych terytorialnie. W przeciwieństwie do gwar i dialektów, różni się od języka ogólnego leksyką, frazeologią i zmianami znaczeń słownictwa ogólnego, nie gramatyką.

Slangi różnicuje się ze względu na środowisko, w którym są używane - do ważniejszych należą slang przestępczy, więzienny, a także młodzieżowy, żeglarski i naukowy. Niekiedy słownictwo typowo slangowe wkracza do języka ogólnego, przeważnie jednak używane jest wtedy do celów humorystycznych, ekspresyjnych i stylizacyjnych.

[edytuj]

SLU

Szacunek Ludzi Ulicy.

[edytuj]

Sos

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kabza, kwit, sałata, sianko, siano.

[edytuj]

Sound

Piosenka, kawałek.

[edytuj]

Splif

Fajka z trawką. Prawie jak joint.

[edytuj]

Subskrypcja

Zapisanie się na listę.

[edytuj]

Support

Zespół lub artysta solowy, który gra koncert w celu rozgrzania publiki przed występem gwiazdy wieczoru. W polsce na supportach często pojawiają się lokalne składy z miast, w których odbywają się koncerty. W przypadku występu zagranicznych hiphopowców, na supportach występują pierwszoligowi przedstawiciele polskiego rapu.

[edytuj]

Szajs

Badziewie.

[edytuj]

Szama

jedzenie, pokarm

[edytuj]

Szelest

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kabza, kwit, sałata, sianko, siano, sos.

[edytuj]

Szmata

Dziewczyna, która się puszcza i daje sobą pomiatać.

[edytuj]

Szpula

Dziewczyna do towarzystwa na jeden wieczór.

[edytuj]

Sztos

Jest to kasa, pieniądze, mamona, hajs, becel, kapusta, flota, bilon, kabza, kwit, sałata, sianko, siano, sos, szelest.

[edytuj]

Śmieć

Nic nie warty człowiek.

[edytuj]

Tag

od angielskiego słowa oznaczającego metka, jest to podpis grafficiarzy i członków subkultur (np. hiphopowców). Często pisany jest jedną kreską i ma charakterystyczny powyginany kształt.

[edytuj]

Tapeciara

Dziewczyna/Kobieta nakładająca na twarz tonę makijażu (tapety). Przeważnie głupkowata dyskoteciara.

[edytuj]

Tapeta

wyzywający, bardzo mocny makijaż

[edytuj]

TDW

Tylko Dla Wtajemniczonych.

[edytuj]

TPWC

Trzecie Pokolenie Warszawskiej Colendy / Teraz Pieniądz W Cenie / Ty Przecież Wiesz Co / To Prawdziwa Wolność Człowieka.

[edytuj]

Trzymaj Fason

W kulturze hip hopowej oznacza bycie sobą i życie z godnością oraz honorem. Przestrzeganie pewnych zasad, pomaganie innym dobrym ludziom (ziomkom, rodzinie) w trudnych chwilach.

[edytuj]

Turntablism

Turntablism (od ang. turntable czyli talerz gramofonu) jest sztuką posługiwania się gramofonem poprzez tworzenie skreczy, czy beat jugglingów na płycie winylowej w celu tworzenia niepowtarzalnej muzyki funk.
Turntablism jest jednym z czterech podstawowych elementów kultury hip hopowej (pozostałe to: muzyka rap, taniec break-dance, malowanie graffiti).

[edytuj]

TW

Totalny wypierdol. Np. Ale było wczoraj TW na domówce.

[edytuj]

Typ

Określenie osoby, która nie posiada szacunku, bądź jej ogół jest neutralny dla osoby wymawiającej te słowo.

[edytuj]

U.F

Uliczna Familia jest to nazwa grupy ludzi, którzy wspólnie działają na korzyść ulicy, inne skojarzenia wariaci, huligani lub gangi uliczne. Ich celem jest ochrona i kontrolowanie dzielni oraz informowanie ziomków przed szkiełami czy tajniakami.

[edytuj]

Underground

W znaczeniu artystycznym: twórczość "podziemna", często półamatorska, przełamująca rozmaite tabu estetyczne, społeczne, obyczajowe czy polityczne. Nierzadko powstająca poza zasięgiem twórczości głównego nurtu oraz popkultury, a czasem również cenzury.

[edytuj]

UTP

Ulica Talent Pasja.

[edytuj]

WCM

W Chuju Mam.

[edytuj]

Wiksa

Impreza z muzyka na której panienki w białych kozaczkach i białych 10centymetrowych paskach materiału oraz koledzy w sportowo-eleganckim wydaniu koniecznie po solarium bawią się przy muzyce typu stupid house, trance. Często na takich imprezach pojawiają się narkotyki typu extasy lub amfetamina. Charakterystycznym elementem imprez typu wiksa są różnego rodzaju okrzyki, takie jak "jazda!", "lecimy!" czy inne, często też o podtekście seksualnym. W różnych regionach Polski funkcjonują także inne określenia wixy jak jazda, rurka czy belka.

[edytuj]

WJ

Wielkie Joł.

[edytuj]

WNM

Wiara Nadzieja Miłość.

[edytuj]

Wrzut

Malunek graffiti.

- Znowu zamalowali nam wrzuta na budzie...

[edytuj]

WSRH

Wyższa Szkoła Robienia Hałasu.

[edytuj]

Wtyka

Znajomość, układ.

[edytuj]

WWA / 022

Warszawa.

[edytuj]

WWO

W Wyjątkowych Okolicznościach / W Witrynach Odbicia / We Własnej Osobie.

[edytuj]

Yeah

Inaczej fajowo, super, jupi, jest!

[edytuj]

Yo

Typowe przywitanie hip-hopowców.

[edytuj]

Zgrzyt

Festiwal / koncert na którym młodzi raperzy lub całe zespoły mogą sie wypromować, najlepsi mają szanse na wsparcie przez sponsorów.

[edytuj]

Ziom / Ziomek / Ziomal

Jest to kumpel. Przyjaciel którego znamy już trochę czasu.

[edytuj]

Belka dolna