Kontakt
HHpedia

Login:
Hasło:

Zarejestruj się Nowy użytkownik

» Dodaj wydarzenie
» Dodaj zapowiedź
» Dodaj wykonawcę
» Dodaj produkcję
» Dodaj wytwórnię
» Dodaj tekst utworu
» Dodaj definicję
» Dodaj link do serwisu

Edytuj wytwórnie

Wyszukaj:         Wyświetl:

Belka górna

Wielkie Joł


Wytwórnia
Rok założenia:2002
Strona oficjalna: www.wielkiejol.com
foto
Informacje o wytwórni

Wytwórnia Wielkie Joł powstała formalnie we wrześniu 2002 roku, ale jej nieoficjalne początki sięgają kilka lat wstecz. Nazwa Wielkie Joł od samego początku jest bezpośrednio związana z twórczością jednego z najpopularniejszych artystów Hip-Hopowych w Polsce, członka legendarnego zespołu Warszafski Deszcz - Tede. To właśnie on na swojej płycie S.P.O.R.T. (wydanej jeszcze nakładem RRX) użył pierwszy raz określenia Wielkie Joł i od tamtego czasu jest z nim utożsamiany.

W 2002 roku Tede oraz działacz Hip-Hopowy Dj Ostasz połączyli swoje siły i stworzyli wytwórnię muzyczną funkcjonującą pod zakorzenioną już wtedy nazwą Wielkie Joł. Odbiło się to dużym echem zarówno wśród fanów Hip-Hopu, jak i w całej branży muzycznej. Powstała nowa marka i nowa jakość na polskim rynku wydawniczym. Na początku wokół wytwórni Wielkie Joł skupili się artyści stanowiący niejako jej naturalną bazę - Tede i Numer Raz. Niedługo później pod skrzydła Tede i Ostasza trafił jeszcze nikomu nieznany zespół Sistars.

Czas mijał, a Tede, który jest bardzo aktywnym artystą nagrywał kolejne utwory. Zaowocowało to w 2003 roku wydaniem drugiej już solowej płyty, ale jednocześnie pierwszego albumu wydanego przez Wielkie Joł - 3H - Hajs, Hajs, Hajs. Gościnnie na tej płycie pojawił się zespół Sistars. To właśnie dzięki utworowi Zeszyt Rymów Natalia i Paulina Przybysz pokazały się szerszej publiczności Hip-Hopowej i zostały przez nią bardzo entuzjastycznie przyjęte.

Kolejną płytą, jaka pojawiła się nakładem Wielkie Joł był właśnie album Sistars zatytułowany Siła Sióstr. Materiał na ten krążek powstał w Studio Wielkie Joł pod czujnym okiem Tede i Ostasza. To oni w dużej mierze przyczynili się do nadania temu albumowi tak Hip-Hopowego brzmienia. Gdy w marcu 2003 roku płyta pojawiła się w sklepach coś drgnęło. Nagle okazało się, że można robić w Polsce dobre R'n'B na zagranicznym poziomie. I co najważniejsze okazało się, że taka muzyka znalazła rzesze zwolenników.

Kolejnym krążkiem, który pojawił się nakładem Wielkie Joł była solowa płyta jednego z współtwórców formacji Warszafski Deszcz - Numera Raz. Album "Muzyka, bloki, skręty" stworzony wspólnie z DJ-em Zero to spokojny i dojrzały materiał prezentujący świat widziany oczami jednego z najbardziej wyluzowanych rodzimych raperów. Numer Raz udowodnił, że dobry rap może być lekki i przyjemny. Płyta pomimo naprawdę dobrej zawartości nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez nabywców. W przeciwieństwie do debiutanckiej płyty Sistars, album Numera nie sprzedawał się dobrze.

W roku 2004 oprócz solowego debiutu Numera, pojawia się w sklepach kolejna płyta Tede zatytułowana Notes. Ten trzeci solowy album pokazuje jak Tede ewoluuje i w jaką stronę idzie jego rap. Dojrzalsze teksty traktujące zarówno o zabawie jak i problemach życiowych spotykają się z przeróżnym odbiorem. Od zachwytu po krytykę. Tede nie zważając na opinie dalej robi swoje i pojawia się gościnnie na płycie trójmiejskiej Analogii.

RDW, Benio oraz Kaszalot - razem jako formacja Analogia stworzyli ciekawy album. Twardy i niepozbawiony charakteru rap Analogii pokazał, że nie tylko warszawska scena ma coś do powiedzenia. Na płycie znalazły się zarówno utwory lekkie, jak i te o cięższej tematyce. Chłopakom udało się namówić cały skład Warszafskiego Deszczu do udziału w jednym z kawałków. Płyta "Esensja Czysta" wydana w 2004 roku pokazała, że Wielkie Joł potrafi wprowadzić na rynek zupełnie nieznany zespół. Dalsza współpraca z artystami z trójmiasta była znacznie utrudniona. Gdy Wielkie Joł zaproponowało Analogii udział w projekcie teatralnym 12 Ławek nie cały zespół zdecydował się na taki krok. W 12 Ławkach wystąpili RDW i Kaszalot. Obecnie zespół oprócz projektów solowych pracuje nad kolejną płytą.

Kolejnym albumem, jaki pojawił się nakładem Wielkie Joł była płyta DonGURALesko zatytułowana Drewnianej Małpy Rock. Wydana w 2005 roku płyta była jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w kraju. Rewelacyjne teksty i styl poznańskiego rapera oraz perfekcyjnie dobrani producenci zapewnili tej płycie powodzenie. Gościnny udział niemieckiej gwiazdy Sido był kolejnym atutem tego albumu.

Również w 2005 roku do sklepów trafiła kompilacja będąca ścieżką dźwiękową Hip-Hopowego projektu teatralnego "12 Ławek". Płyta pod tym samym tytułem to zbiór przeróżnych artystów. Zarówno tych związanych z Wielkie Joł jak również tylko zaproszonych do współpracy przy tym niecodziennym projekcie. Kiedy reżyser "12 Ławek" Jarosław Staniek zwrócił się z prośbą do Wielkie Joł o przygotowanie całej oprawy muzycznej do przygotowywanego dopiero spektaklu specjaliści wytwórni w porozumieniu z twórcami spektaklu przygotowali całą listę propozycji w przeróżny sposób interpretujących pokazywane w 12 Ławkach sceny. Po dokonaniu selekcji i doboru artystów ruszyły sesje nagraniowe w studio Wielkie Joł. Materiał musiał być gotowy bardzo szybko, więc zakradło się do niego kilka błędów. Jednakże efekt końcowy, szczególnie na deskach Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni robił naprawdę piorunujące wrażenie.

Debiut łódzkiej formacji reggae-dancehall Dreadsquad "Dread za Dreadem". Album Wujka Samo Zło i W 2005 roku nakładem Wielkie Joł pojawiły się także dwa kolejne albumy: WSZ & CNE "Jeszcze raz" oraz Człowieka Nowej Ery to ich druga wspólna płyta (pierwsza "Te-Rap-Ja" wydana była przez Warner Music). Wydanie w Wielkie Joł było naturalną koleją rzeczy tym bardziej, że artyści zawsze byli kojarzeni z ekipą GibGibon, której nieformalnym liderem był Tede. Album spotkał się zarówno z entuzjazmem jak i ostrą krytyką. Specyficzny styl rymowania chłopaków stał się powodem częstych ataków, a zaproszenie Moniki Brodki dodatkowo zirytowało dość nieufne Hip-Hopowe środowisko. Mimo, że na płycie znajdują się zarówno utwory bardzo dobre, jak na przykład "Baku Baku potęga" z gościnnym udziałem AbraDaba, Joki oraz Gutka, to całość pozostawia wiele do życzenia.

"Dread za Dreadem" czyli pierwsza produkcja Wielkie Joł utrzymana w stylistyce jamajskiej to ostatnia pozycja wydana przez Wielkie Joł jako spółkę Tede i Ostasza. Album ten jest kompilacją produkcji stworzonych przez MMF - selektora z formacji Dreadsquad, który do udziału w nagraniach zaprosił zarówno znanych i lubianych nawijaczy, jak również zupełnie nowe twarze. Całość to energetyczna bomba idealnie pasująca prawie na każdą imprezę. Starannie przygotowane kompozycje i świetny dobór wokalistów zapewniły tej produkcji stosunkowo dobrą sprzedaż.

Na przestrzeni czterech lat działalności artystami promowanymi przez wytwórnię byli: Tede, Numer Raz, Sistars, DonGURALesko, Analogia, Dreadsquad, WSZ & CNE, Rufin MC, DJ Kostek, DJ Macu, Matheo oraz beatboxer TikTak. W planach była również współpraca z formacjami Vavamuffin oraz Kameral, jednakże do takowej nie doszło.

W ciągu działalności Wielkie Joł jako spółki cywilnej założonej przez Tede i Ostasza na rynku pojawiło się w sumie 9 płyt długogrających. Wytwórnia Wielkie Joł zrealizowała również wiele popularnych, wysoko budżetowych teledysków, między innymi: Pili Gin (Tede), Wielkie Joł (Tede), Zeszyt Rymów (Tede z Sistars), Synu (Sistars), Klaszcz (Tede), Jak żyć (Tede), Chwila (Numer Raz), Freedom (Sistars), Cisza (DonGURALesko) oraz Budzisz się rano Dreadsquad.

Pod koniec roku 2005 w wytwórni Wielkie Joł doszło do rozłamu na skutek którego marka Wielkie Joł została przy jej twórcy czyli Tede. Na skutek zmian formalnych Wielkie Joł w starej formie przestało działać, a nowa wytwórnia skupiona wokół Tede na nowo rozbudowuje swój potencjał artystyczny. Nowe studio, utworzone na początku 2006 roku to w pełni profesjonalne miejsce nagrań, przygotowane zarówno do realizowania materiałów muzycznych artystów związanych z wytwórnia jak i komercyjnych zleceń. Wielkie Joł jest nastawione na współpracę z wieloma artystami oraz firmami. Wciąż przyjmowane są płyty demo artystów zainteresowanych wydaniem swojego albumu w Wielkie Joł oraz interesujące propozycje współpracy.

W 2006 roku nakładem odrodzonej wytwórni Wielkie Joł ukazała się czwarta solowa płyta Tede zatytułowana "Esende Mylffon" będąca owocem współpracy żywej legendy Polskiego Hip-Hopu - Tede oraz Mateo - młodego producenta wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez wytwórnię Wielkie Joł przed wydaniem poprzedniego albumu Tede p.t. "Notes". Muzyka Mateo to kwintesencja Hip-Hopu w iście amerykańskim stylu. Wykształcenie muzyczne i zamiłowanie do czarnych brzmień zaowocowały niesamowitymi dźwiękami, które zdecydowanie wybijają się ponad przeciętną. Oprócz Tede na albumie "Esende Mylffon" wokalnie można usłyszeć kilku zaproszonych gości m.in. Wall-e z formacji K.A.S.T.A., Kiełbasę, Psycho Stacha oraz co ciekawe - producenta, Mateo. Ta specjalna, limitowana edycja zawierała utwory pozbawione wulgarnych treści i jest dedykowana zarówno dla młodszych słuchaczy, jak i wszystkich kolekcjonerów, gdyż dodatkowo zawiera naklejkę Esende Mylffon oraz tak jak wersja brudna dwa złote bilety na ekskluzywne imprezy Wielkie Joł.

Rok 2007 przyniósł ze sobą dalszy rozwój wytwórni oraz kolejną wydaną pozycję płytową. Pierwsza oficjalnie wydana płyta toruńskiej formacji Macca Squad to odważne uderzenie w Polską scenę Hip-Hopową. Mocne, bezkompromisowe teksty niezwykle trafnie opisujące otaczającą rzeczywistość to główna zaleta tego albumu. Oryginalny rap charakteryzujący Macca Squad to konkretna propozycja dla zarówno dla fanów ulicznego rapu, jak i bardziej klubowego brzmienia.

Drugą pozycją, która ukazała się pod szyldem wytwórni Wielkie Joł w 2007 roku był mixtape Abla i Dj Pete z formacji Smagalaz. Ta nietypowa produkcja to duża dawka wyśmienitego rapu i zabawnych pomysłów. Nakład Eintopf Mixtape był ściśle limitowany, a nośniki były do kupienia tylko przez internet.

W czerwcu 2008 nakładem wytwórni Wielkie Joł ukazała się piąta solowa płyta Tede zatytułowana Ścieżka Dźwiękowa. Płyta zupełnie inna niż wszystkie poprzednie, lecz jak zawsze szczera do bólu i kontrowersyjna.

Na "Ścieżce Dźwiękowej" pojawiają się interesujący goście. Na krążku usłyszymy Johna Connora z legendarnej, amerykańskiej formacji Dog Eat Dog oraz znaną Polską wokalistkę Natalia Kukulska.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze spotkanie muzyczne tych dwojga artystów. W 2003 roku Tede był gościem Natalii w utworze "Kamienie", który został zremiksowany w Wielkie Joł Studio. Utwór ten przeszedł do historii jako jedna z pierwszych w Polsce kolaboracji artysty Hip-Hopowego i gwiazdy rodzimej sceny pop.

Ponadto na "Ścieżce Dźwiękowej" pojawia się liczna reprezentacja artystów Wielkie Joł. Między innymi Abel, Zgrywus, Kiełbasa, Psycho Stach, CNE. Gościnnie występuje również wokalista Mr. Hide z formacji DeFrikz.

Płyta "Ścieżka Dźwiękowa" została wydana w trzech wersjach: Pierwsza to klasyczne wydanie CD z nagraniem audio. Druga, ekskluzywna edycja "Ścieżki Dźwiękowej" to wydanie składające się z audio CD oraz DVD z filmem dokumentującym proces twórczy, jaki miał miejsce podczas nagrywania płyty w Wielkie Joł Studio. Trzecia wersja to wersja czysta albumu audio. Pozbawiona wulgaryzmów płyta pojawiła się na rynku w ściśle limitowanej ilości 1000 egzemplarzy.

Muzykę na "Ścieżce Dźwiękowej" skomponował WDK. Stworzone specjalnie na ten album i starannie wyselekcjonowane kompozycje tworzą nie tylko tło muzyczne dla rapu Tede. Stanowią dla niego uzupełnienie i równowagę wynosząc jego rap wysoko ponad poziom innych rodzimych raperów.

13 listopada 2008 roku nakładem Wielkie Joł ukazał się album toruńskiej formacji P.T.P. [Północny Toruń Projekt] zatytułowany "Ulice tego słuchają".

Grupę PTP [Północny Toruń Projekt] stworzyły 4 składy nieistniejące już na toruńskiej podziemnej scenie: PLAGA, 71 SQUAD, LOKUM 3 i ENTE. Obecnie w skład ekipy Północny Toruń Projekt wchodzą ZAWIK, BROZI, LUBA, ZELO oraz BUCZER.

Brzmienie formacji Północny Toruń Projekt to absolutna nowość na rodzimej scenie Hip-Hopowej. P.T.P to pionierzy polskiego crunku mocno inspirowanego przez brudne brzmienia amerykańskiego południa. Na płycie „Ulice tego słuchają” pojawia się grono znakomitych gości, między innymi Peja, Gural, Kaczor, Borixon, Kajman, Caddy Pack i Macca Squad.

Wydane płyty (100)
Tede & Sir Mich
SKRRRT
2017, album
Tede & Sir Mich
Letnie Czartery
2017, EP
Tede & Sir Mich
Pół Życia Na Żywo
2017, składanka
Obi
Obrut 2
2017, mixtape
Yolo Boiz
Okeeej?
2017, mixtape
Hill Records
Maximilion
2017, nielegal
Tede & Sir Mich
Keptn
2016, album
Kłodzian
Before Party 2
2016, mixtape
Młody Grzech & Tede
Goooo!
2016, mixtape
Abel
Hannibal
2016, album
DJ Buhh
Wolumin 7: Hans Ximer Uwertura
2015, nielegal
Tede & Sir Mich
Vanillahaj$ Edycja Premium
2015, album
Tede & Sir Mich
Vanillahaj$
2015, album
Kłodzian
Before Party
2015, mixtape
DJ Tuniziano & Tede
#Banger_Alert
2015, mixtape
Obi & DJ Macu
Obrut
2015, mixtape
Młody Grzech & Tede
Ultradźwięki
2014, mixtape
Tede
#kurort_rolson
2014, album
Tede
#kurt_rolson
2014, album
DJ Tuniziano
Elliminatejp
2014, mixtape
Biara & Grzech
Vol II
2013, nielegal
Tede
Elliminaticket
2013, album
Tede
Elliminati
2013, album
DJ Tuniziano & B.R.O
Zabójcza B.R.Oń
2012, mixtape
Szyna
Spacer
2012, EP
Numer Raz i DJ Abdool
Człowieku Mordo
2012, mixtape
DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano
Howwa 3: Dynastia
2012, mixtape
DJ Cube
Three Days Later
2012, mixtape
Tede
36 Problems
2012, mixtape
Numer Raz/TDF/DJ Tuniziano
Numer Stulecia
2012, mixtape
Młody Grzech & Jakuza
Wielkie Joł Zajafka Kipi
2012, mixtape
Tede
Mefistotedes
2012, album
Tede
Odkupienie
2012, album
DJ Tuniziano/DJ Buhh
Droga Do Odkupienia
2012, mixtape
DJ Cube
A Perfect Mess
2012, mixtape
DJ Tuniziano
The Notorious B.I.G. 15 Years After Death
2012, mixtape
DJ Buhh
NMI - Dub'l Blast
2012, mixtape
Smagalaz
Dorzucamy Do Grilla
2011, mixtape
DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano
Howwa 2
2011, mixtape
WuWunio
Ambulans Vol.2 - Lansylwania
2011, mixtape
Warszafski Deszcz
PraWFDepowiedziafszy
2011, album
Młody Grzech
Przebiegi Piłokształtne
2011, mixtape
DJ Cube
Lubię To
2011, mixtape
DJ Tuniziano & DJ Grubaz
The Blend Sick Project
2011, mixtape
DJ Buhh
Dabl Blast/DBL - South Tropez
2011, mixtape
WSZ & Krusz
WhatEver FM
2011, mixtape
DJ Really & Wice Wersa
Tao
2010, mixtape
DJ Buhh
Wolumin 5: Facebuhh
2010, nielegal
Tede
Notes 3D
2010, album
DJ Tuniziano
Polski Blender Vol.2
2010, mixtape
Numer Raz i DJ Abdool
Lursztyn
2010, mixtape
Wice Wersa
Między Niebem, A Piekłem
2010, album
WuWunio
Ambulans Vol.1
2010, mixtape
DJ Tuniziano & DJ Cube
Michael Jackson - King Of Blend
2010, mixtape
Tede
Fuck Tede / Glam Rap
2010, album
DJ Macu
Tylko Taniec
2010, mixtape
DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano
Howwa
2010, mixtape
DJ Cube
Forfiter
2010, mixtape
DJ Frodo
Funk You
2010, mixtape
Smagalaz
Czillen Am Grillen
2010, album
DJ Frodo
The Originals Mixtape
2009, mixtape
Jama Zła
Poruchafszy...
2009, mixtape
Tede/DJ Tuniziano/Sir Michu
A/H24N2
2009, mixtape
Warszafski Deszcz Vs. O.S.T.R.
Podostrzyfszy...
2009, winyl
Tede
Note2 Errata
2009, EP
Tede
Note2
2009, album
Numer Raz
Ludzie Maszyny Słowa
2009, album
WuWunio
Kapitan Kajdan Wypierdoli Cię Z Kasy
2009, mixtape
Warszafski Deszcz
Powrócifszy...
2009, album
B&B
Cza$ To Pieniądz
2009, nielegal
WuWunio
W Czoko Jest Spoko
2009, singiel
DJ Macu
Jaram Się Vol.1
2008, mixtape
PTP
Ulice Tego Słuchają
2008, album
Tede
Ścieżka Dźwiękowa
2008, album
Tede
22 Gibony (Diler)
2008, singiel
Tede
Aluminium 20''
2008, singiel
DJ Buhh
Wolumin 4: Pierdole Was
2008, nielegal
DJ Buhh
American Mylffon
2007, mixtape
Macca Squad
Test
2007, album
Abel/DJ Pete
Eintopf Mixtape
2007, mixtape
Tede & DJ Macu
Wypijmy Za Blendy 2: Wypijmy Za Błędy (Mixtape vol.2)
2007, mixtape
Warszafski Deszcz
Reminiscencje
2007, album
DJ Noz
Mixtyfikacja 6
2006, mixtape
Tede
Esende Mylffon (Wersja Czysta)
2006, album
Tede
Esende Mylffon
2006, album
Tede
Esende Mylffon Hałas
2006, album
Tede & DJ Macu
Wypijmy Za Blendy (Mixtape Vol.1)
2006, mixtape
WSZ & CNE
Jeszcze Raz
2005, album
Dreadsquad
Dread Za Dreadem
2005, album
DonGuralEsko
Drewnianej Małpy Rock
2005, album
V/A
12 Ławek
2005, album
Analogia
Esensja Czysta
2004, album
DJ Buhh
Wolumin 3: Buhhmacher
2004, nielegal
Tede
Notes
2004, album
Numer Raz I DJ Zero
Muzyka, Bloki, Skręty
2004, album
Sistars
Siła Sióstr
2003, album
DJ Buhh
Wolumin 2: George W. Buhh
2003, nielegal
DJ Buhh
Wolumin 1: Hałas
2003, nielegal
Tede
Trzyha: Hajs Hajs Hajs
2003, album
Tede
D.I.S. Domysły i Spekulacje
2003, singiel

Użytkownicy, którzy edytowali tę stronę:
EjDżej, JayJay, Matti, waszel (w sumie: 4)

Belka dolna